Nästa artikel
Moskva har stadens första biograf för personer med autism invigts. Där ska de och deras anhöriga ska kunna njuta av biofilmer. Det rapporterar Sveriges Radio.
Skillnaden mellan denna specialanpassade biograf och en standarddito är ljudet och ljuset. Det är dämpat. Reklamen är också borta och utgångarna öppna, så man får röra sig som man vill. Det är salong 5 på Oktoberbiografen i Moskva det handlar om. Personalen i biografen har blivit utbildad i att möta personer med autism.
Ksenia Novikova är ansvarig för projektet och hon driver flera liknande kulturprojekt i Moskva. Två gånger i månaden ska salongen vara öppen för personer med autism till en början. Premiärvisningen var Disneyfilmen "Hitta Doris".
Enligt Ksenia Novikova håller attityden mot människor med autism på att ändras i Moskva. Hon säger till Sveriges Radio att hon har märkt en allt större tolerans.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Föreläser för att lyfta vuxnas ansvar vid problematisk frånvaro
- Stort intresse för brädspelsförening för unga med npf
- Vassör har släppt låt om livet med npf: "Kändes viktigt att nå ut"
- "I anpassningsfrågan har vi nått absoluta botten"
- Så här funkar WISC-testet
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Vincent Rankila om ARFID: ”Jag vill äga titeln kräsen själv”