Nästa artikel
Premium Alla barn, ungdomar och vuxna med funktionsnedsättning är inte trygga i sina boenden och anmälningarna om missförhållanden har ökat. Det skriver Inspektionen för vård och omsorg, IVO, i en rapport. Flera gånger har också media avslöjat övergrepp på LSS-boenden och nu kräver funktionshinderrörelsen en satsning på utbildning av personalen. Special Nest har intervjuat Lennart Wennberg, nationell samordnare för funktionshinderfrågor på IVO.
– Vi har sett att anmälningarna till Inspektionen för vård och omsorg har ökat sedan 2016 när det blev möjligt att anmäla digitalt, men vi ser också att de fortsätter att öka. Fram till och med juli 2020 visar nya siffror på en kraftig ökning, säger Lennart Wennberg. Lennart Wennberg är nationell samordnare för funktionshinderfrågor på Inspektionen för vård och omsorg, IVO, som har ansvar för tillsyn över hälso- och sjukvård, socialtjänst och verksamhet enligt LSS. Var
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"