Att spendera tid med hästar kan ha en positiv effekt för barn med autismdiagnos och på lantbruksuniversitetet i Alnarp bedrivs forskning på terapimetoden, skriver Expressen. Den används bland annat på Humlamaden Rehab Veberöd i Skåne och dit kommer en kinesisk delegation i början av december för att studera det svenska exemplet.
– De vill lära sig hur man kan arbeta terapeutiskt med hjälp av hästar. Hästar kan göra behandlingsarbetet lustfyllt och kul, säger verksamhetschefen Lis-Lott Andersson till Expressen.
Besöket är ett första steg mot ett samarbete mellan svenska och kinesiska universitet och läkare. I Kina finns ett intresse av att utveckla områden som djurunderstödd terapi och djurhållning och man hoppas kunna hämta inspiration och kunskap från Sverige.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Föreläser för att lyfta vuxnas ansvar vid problematisk frånvaro
- ”Testar man kunskaperna, så har det visat sig att de sitter bättre”
- Lifehacks som kan göra vardagen lättare för unga vuxna med autism
- Skolbibliotekarie med autism: ”Just precis det här som jag kan”
- Forskare: Svårare för personer med adhd att bli av med nikotinberoende
- Så här funkar WISC-testet
- "Det var svårt att se Amandine nästan gå under"