Nästa artikel
Premium Ulrika Nätterdal, som är diagnostiserad med adhd, nekades att bli präst med motiveringen "du har för tunn hud". Nu skildras hennes berättelse i SVT-dokumentären ”Vid sidan av vägen”. Special Nest har pratat med henne om publiknärvaro, gudstro och hur det är att leva med adhd.
Ulrika Nätterdal har ända sedan hon var barn haft en stark gudstro, även om den har förändrats genom åren. – När jag var liten trodde jag mer på ett sätt som jag upplevde att det förväntades av mig, som vuxen har jag en djupare relation med gud. Jag behöver inte anpassa mig utan tror att guds kärlek är enkel, ömsint och att jag är godkänd i befintligt skick, säger Ulrika Nätterdal. Att utbilda sig till präst såg hon därför som något hon var menad för. Efter två års u
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Snart kliver kognitionsvetenskapen in på skolorna
- Efter larmen om missförhållanden – hon jobbar för att stärka LSS-personalens kunskap: "Tvångsåtgärder ska inte förekomma"
- "Önskar man kunde förstå vilken stor skillnad DBS kan göra vid OCD"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Hon samlade in 700 vittnesmål från skolan: "Finns enorm frustration"
- Rapport om skolsituationen för elever med adhd
- Tala om tystnad – de vill öka kunskapen om selektiv mutism