Två professorer vid Högskolan i Halmstad har fått prestigefyllda regeringsuppdrag som innebär möjligheter att på ett nationellt plan påverka skolan och skolans specialpedagogik. Pernilla Nilsson, professor i naturvetenskapens didaktik, har utsetts till ledamot i insynsrådet för Skolverket. Magnus Tideman, professor i handikappvetenskap, har fått motsvarande uppdrag i insynsrådet för Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM).
Insynsråden har en viktig uppgift i att öka regeringens och medborgarnas insyn i myndigheternas verksamhet, och fungerar dessutom som rådgivande grupp till generaldirektörerna. Råden har inga beslutsbefogenheter.
– Det känns hedrande att få detta uppdrag. Jag hoppas kunna ge tips och råd ur ett vetenskapligt perspektiv för att kunna förbättra skolan för elever med funktionsnedsättningar, säger Magnus Tideman i ett pressmeddelande.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Kärlek på samma frekvens – därför väljer autister ofta varandra
- Brinner för npf-frågor – nu representerar han 20 000 medlemmar
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Stöd istället för skuld – hon sprider kunskap om obesitas vid autism
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem
- Läkare: "Dcd leder ofta till låg status i kamratgänget"