Nästa artikel
Premium När batterier är på väg att ta slut måste de laddas med ny energi. Samma sak gäller för elever som har neuropsykiatriska funktionsnedsättningar. För det tar mycket kraft att klara av skoldagen när de exekutiva funktionerna är nedsatta, menar specialpedagogen Veronica Gustafsson. Med sin nya bok ”Elever som utmanar oss” vill hon hjälpa lärarna att hitta kompensatoriska lösningar och anpassningar som fungerar.
– Många av de elever som jag skriver om har problematik som ryms inom npf, men utmaningarna gäller inte bara elever med diagnos. Det kan också handla om depression eller bristande språkförmåga. Anledningarna till att exekutiva förmågor brister kan vara många, säger Veronica Gustafsson. Veronica Gustafsson är lärare och specialpedagog på Ljungenskolan i skånska Vellinge. När Special Nest möter henne för en intervju på ett café i närheten, talar hon om vikten av att öka lä
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Skolor i Stockholm testar senare skolstart för elever
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Så här funkar WISC-testet