Nästa artikel
I ett avsnitt av Framgångspodden berättar tv-profilen Kristin Kaspersen, som har varit programledare för bland annat Fångarna på fortet och TV4:s Nyhetsmorgon, om sin adhd-diagnos.
Under intervjun berättar hon om sin adhd som hon diagnostiserades med för bara några månader sedan, rapporterar Aftonbladet. Redan under skoltiden hade Kristin Kaspersen svårt med inlärningen. Problemen har även följt med henne in i arbetslivet. Hon säger att hon under sin tid på Nyhetsmorgon hade svårt att memorera manus, enligt tidningen. Men diagnosen har även medfört fördelar. Hon säger att hon är stolt över sin adhd och att diagnosen har varit en viktig drivkraft.
– Det är drivkraften av min adhd som gjort att jag har presterat och kommit väldigt långt. Så jag är enormt tacksam för min adhd, säger Kristin Kaspersen i Framgångspodden.
Annons
Populärt innehåll idag
- Hyperlexi vid autism: En förbryllande fallenhet för läsning
- 7 lästips om socialt samspel vid autism
- Varannan vecka vid adhd – så får ni det att funka
- Familjestödjare – oumbärlig brygga mellan hem och skola
- Kärlek och relationer vid autism – 5 lästips
- Så här funkar WISC-testet
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"