Nästa artikel
Premium Individualiserade möten, chattdialoger och motiverande samtal. När man möter personer inom npf-området behöver man tänka annorlunda kring kommunikation och ofta är de traditionella dialogteknikerna inte gångbara. Här tipsar vi om några artiklar om samtal.
Special Nests material bli inte inaktuellt på samma sätt som de dagsaktuella nyheter vi tar del av i det dagliga medieflödet. Du kan i stället se oss som en kunskapsbank dit du kan återkomma för att hitta artiklar om det som för tillfället är av intresse för dig. Prova på en gång genom att skriva in ett ämne som intresserar dig i sökrutan på startsidan: www.specialnest.se Om du vill teckna en prenumeration kan du göra det här: http://www.specialnest.se/prenumeration Tre artiklar
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Efter larmen om missförhållanden – hon jobbar för att stärka LSS-personalens kunskap: "Tvångsåtgärder ska inte förekomma"
- I skuggan av läskrisen – står skrivandet på tur?
- "Önskar man kunde förstå vilken stor skillnad DBS kan göra vid OCD"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Johanna Goa lanserar digital vägvisare för föräldrar till barn med npf
- Dopamin – nyckelspelaren i hjärnans belöningssystem