Nästa artikel
Den nya föreningen Ung Autism erbjuder kostnadsfri samspelsträning med inriktning mot lek och kommunikation för barn som är 2–6 år.
Bakom den nybildade ideella föreningen Ung Autism står Johan Wendt (förälder och social entreprenör), Johanna Ellström och Susanne Agorander (yrkesverksamma inom autism-området). Målgruppen är framför allt barn som är 2-6 år, som har fått eller är i riskzonen för att få diagnosen autism.
Ung Autism ska erbjuda samspels- och kommunikationsträning genom beprövade metoder baserade på bland annat Tillämpad beteendeanalys. Johanna och Susanne har många års erfarenhet av att arbeta med små barn med autism. Johanna har bland annat arbetat flera år som handledare på ett autismcenter i Stockholm. Ung Autism ska verka för att alla barn ska få chans att samspela och kommunicera på sina villkor.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Är visuella stöd en björntjänst? Specialpedagogerna bemöter myterna: "Inte handfallen av att det abstrakta blir visuellt"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Skolor i Stockholm testar senare skolstart för elever
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
- Så här funkar WISC-testet