Nästa artikel
      
    
  Premium Låga D-vitaminnivåer hos mamman under graviditeten ökar sannolikheten för att barnet senare ska diagnostiseras med autism, ASD. Det framgår av den största studien hittills som har undersökt sambandet mellan otillräckliga D-vitaminnivåer och risken för autism. Special Nest har intervjuat KI-forskaren Renee Gardner.
      Bakom autism finns en betydande genetisk komponent men forskarvärlden riktar också allt mer fokus på olika miljöfaktorer som kan bidra till att någon utvecklar denna neuropsykiatriska funktionsnedsättning, som kännetecknas av att hjärnan tar in, bearbetar och tolkar information på ett annorlunda vis vilket skapar svårigheter i det sociala samspelet. En sådan miljöfaktor är brist på D-vitamin hos mamman under graviditeten. Vi tillägnar oss D-vitamin genom maten, bland annat via fet
Liknande innehåll
          Annons
          
    
          
        
          Populärt innehåll idag
- Behandling med bumetanid kan vara fördelaktig för vissa barn med autism – enligt unik svensk studie: "Ett värdefullt framsteg"
- Värt att veta om dyskalkyli – 5 lästips om en relativt okänd diagnos
- Ny forskning om svårbedömda grupparbeten – kan blyghet tolkas som okunskap?
- Så arbetar Ånge med att förebygga och vända frånvaro i skolan
- Så här funkar WISC-testet
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- Så tänker personer med autism om kärleksrelationer
