Ett forskningssamarbete mellan BUP Stockholm, Norra Psykiatri (adhd-mottagningen), Södra Stockholms Psykiatri (Neuropsykiatriska enheten) och Habilitering & Hälsa (Aspergercenter för vuxna) och som leds av professor Sven Bölte vid Karolinska Institutet har tillsammans med fyra andra forskningsprojekt fått del av nio miljoner kronor från Försäkringskassan.
Projektet, som kallas för Transitition men går under namnet ”Transition vid neuropsykiatriska funktionsnedsättningar: Stöd riktat mot unga vuxna med ADHD eller autismspektrumtillstånd (AST) för att förebygga arbetsmarknadsmarginalisering och utanförskap” syftar till att underlätta övergången till vuxen- och arbetslivet för personer med AST och adhd.
Syftet med forskningen är att slutligen mynna ut i ett program som kan tillämpas i olika verksamheter och sammanhang för arbetsföra personer med funktionsnedsättning.
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- 8 lästips om stress vid npf: Hushåll med energin!
- Stimmande – ett sätt att bearbeta känslor
- När motorn saknas - om ADD
- 5 lästips om socialt samspel vid autism
- Stress och trötthet vid adhd och autism – 6 lästips som kan hjälpa
- Gillberg aktuell med bok om komplex autismproblematik – vill stävja överdiagnostisering och se fler tvärprofessionella utredningsteam
- "Neurotypiker har ett starkt behov av bekräftelse"