Syftet med konferensen är att belysa beteendeanalysens möjligheter och bredd samt presentera dess teorier, metoder och olika tillämpningsområden
– Tanken är också att konferensen ska vara en mötesplats för personer från olika yrken som är intresserade av och nyfikna på beteendeanalys, säger Dag Strömberg, ordförande för SWABA.
Konferensprogrammet består bland annat av 15 föreläsningar kring olika aspekter av området, varav nio är med internationella experter. Här finns till exempel Jennifer Austin, som kommer att prata om användandet av beteendeanalys inom skolan, och Corinna Grindle, som kommer att prata om en anpassad metod för att lära barn med autism att skriva för hand. Sista anmälningsdag till konferensen är på torsdag, den 15 september.
Läs mer här: http://www.swabajubileum.se/
Populärt innehåll idag
- Ny rapport ger dyster bild av skolsituationen för elever med npf
- Så här funkar WISC-testet
- Diagnosen PDA används trots kritik
- Mikaela Jackleus: Så stöttar jag mitt barn med extrem kravkänslighet
- Varannan vecka vid adhd – så får ni det att funka
- KRÖNIKA: Om min dotter tycker att hon sover bra efter en kopp kaffe så gör hon nog det.
- "Min son stängs av - får skolan göra så?"