Nästa artikel
Klartext i Sveriges Radio har en ny inriktning och målgrupp – personer med kognitiva funktionsnedsättningar. Programmet kommer sändas i både P1 och P4.
Special Nest har tidigare skrivit om att radioprogrammet Klartext görs om och nu fokuserar på personer med kognitiva funktionsnedsättningar.
– Vi undviker metaforer och har enkla vardagliga ord och sedan kommer vi att tänka lite mer på den röda tråden i sändningen. Att det är viktigt att lyssnaren inte tappar bort sig i sändningen utan vara väldigt tydlig när man byter ämne och gärna att man repeterar huvudnyheten, sa Mattias Klefbeck, ansvarig på Klartext till Special Nest i december.
Nu är det klart att Klartext kommer att sändas både i P1 och P4. Måndagen den 18 januari kan du höra du det nya programmet. Det sänds klockan 18:55 i P4 och klockan 20:55 i P1.
Liknande innehåll
Annons
Populärt innehåll idag
- Pianot blev räddningen i det svåra – nu sprider Anna kunskap om autism
- Neurotypisk och neurodiversitet – vad betyder begreppen?
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- ”Förstå det repetitiva frågandets funktion”
- "Lugnt bemötande minskar konflikter"
- Savanter – fascinerande, mytomspunna och sällsynta
- När motorn saknas - om ADD