Finn upp presenterar sig som Sveriges största uppfinnartävling, samtidigt som de har en pedagogisk tanke. I Finn upp används skapande som ett sätt att lära. Eleverna får identifiera ett problem i sin vardag och får sedan försöka lösa problemet med en egen uppfinning. Från idé, via design till förverkligande går tävlingen, och det finns stipendier att vinna.
Finn upp startades 1979, då man såg ett dalande intresse för teknik och naturvetenskap bland ungdomar. Syftet är att få fler ungdomar intresserade av att välja ingenjörsyrket och stärka entreprenörskapsandan i Sveriges skolor. Metoden är knuten till Lgr 11 och det finns en lärarhandledning att tillgå.
Senast den 22 februari 2016, behöver beskrivningen av uppfinningen vara inne om du vill vara med och tävla.
Läs mer Finnupp.se
Liknande innehåll
Populärt innehåll idag
- Snart kliver kognitionsvetenskapen in på skolorna
- Efter larmen om missförhållanden – hon jobbar för att stärka LSS-personalens kunskap: "Tvångsåtgärder ska inte förekomma"
- "Önskar man kunde förstå vilken stor skillnad DBS kan göra vid OCD"
- Hon löste gåtan "Sveriges farligaste kvinna"
- Trotssyndrom - en omtvistad diagnos
- Detta behöver lärare veta om elever med autism – 7 råd
- Växande intresse för extrem kravkänslighet hos barn